Co se dělo
AKTIVITY

Výtěžek z prodeje knih obdrželo dětské oddělení nemocnice

Za šek v hodnotě 8000 korun pořídí Slezská nemocnice nové hrací prvky

Další projekt Opavského zastupitelstva dětí a mládeže dospěl ke svému úspěšnému závěru. Peníze, které jsme utržili za prodej knih během loňských vánočních trhů, jsme ve středu 20. března předali primáři dětského oddělení Slezské nemocnice Opava Daliboru Hudcovi. Za obdrženou sumu nemocnice pořídí do dětského oddělení hrací prvky.

Více najdete v tiskové zprávě Slezské nemocnice Opava níže:

Členové OZDM zahájili projekt adopce zastupitelů

Projekt Adoptuj si svého zastupitele se úspěšně rozbíhá

Setkání člena mládežnického parlamentu s členem "dospěláckého" zastupitelstva. To je hlavní náplň projektu Adoptuj si svého zastupitele, ke kterému nás inspirovala Mládežnická rada Karviná, kde úspěšně probíhal. Projekt vlastně spočívá v tom, že zástupce našeho zastupitelstva si vybere a osloví člena Zastupitelstva města Opavy a stráví s ním určitý čas a vzájemně si oba mohou sdílet své pohledy na život v Opavě, problémy ve městě a podobně. Výstupy z jednotlivých setkání pak chceme předat zástupcům vedení města a prezentovat v médiích. První setkání v rámci projektu proběhlo v pondělí 28. ledna a společně setkali předseda OZDM Tadeáš Brída a zastupitel Marek Veselý. Další schůzky či pracovní setkání absolvovali také zastupitelé Jan Kunze  náměstkyně primátora Hana Brňáková.

Účastnili jsme se práce na mezinárodním projektu


V krásném prostředí Zámečku v Petrovicích u Karviné jsme měli možnost od 12. do 13. ledna 2019 nasát tvůrčí atmosféru v rámci mezinárodního projektu nazvaného Cross-Sectorial Cooperation. Projekt zastřešuje Erasmus+ a jeho účastníky jsou zástupci municipalit, univerzit, organizací zaměřených na neformální vzdělávání a volnočasové aktivity z Arménie, Gruzie, Polska a České republiky. Společným tématem bylo zlepšování kvality práce s mladými lidmi. Mezinárodní setkání probíhalo až do pátku 18. ledna.

Na lednovém zasedání se hovořilo o sportu

První zasedání v novém roce se uskutečnilo 10. ledna 

Sport. Takové téma si zvolili členové Opavského zastupitelstva dětí a mládeže pro své první zasedání v roce 2019. Uskutečnilo se ve čtvrtek 10. ledna. Pozvání na něj přijala první náměstkyně primátora Opavy Hana Brňáková, vedoucí oddělení sportu odboru školství Martin Koky a také Veronika Bittová, koordinátora Zdravého města. Na zasedání připravily prezentaci o nejvýznamnějších sportovních oddílech v Opavě Anna Vavrošová a Kamila Pavelcová. 

Knižní bazar sklidil úspěch

Pro děti v nemocnici se vybralo více než osm tisíc korun

Děti dětem. Tak nazvali členové OZDM svůj charitativní projekt, který sestával hlavně z prodeje starých knih v rámci opavských vánočních trhů. Za dva dny prodeje se podařilo získat více než 8 tisíc korun a prodalo se okolo 170 knih. Výtěžek budeme předávat formou věcného daru dětem na dětském oddělení Slezské nemocnice Opava. 

Mladí zastupitelé si zvolili nové vedení

Listopadové zasedání rozhodlo o novém vedení OZDM. Postu předsedy se ziskem 20 hlasů se ujal Tadeáš Brída, do křesla prvního místopředsedy usedne Jakub Mrázek (11 hlasů) a druhým místopředsedou se stal Aleš Hrk. Velice náročným bodem byla i aktualizace stanov OZDM.
V odpolední části zasedání jsme řešili práci jednotlivých výborů, jako organizačního, projektového a PR a marketingového.  

Zápis ze zasedání si můžete stáhnout níže:

Mladí zastupitelé uklízeli okolí Stříbrného jezera

Podzimní akce Ukliďme Moravskoslezsko proběhla 25. října na opavském Stříbrném jezeře. V rámci kraje se připojila také Mládežnická rada v Českém Těšíně. Materiál k úklidu a následný odvoz odpadků nám pomohl zajistit odbor životního prostředí opavského magistrátu, kterému tímto děkujeme. 

Říjnové zasedání se neslo ve znamení politiky a instagramu

Jedním z hostů byl i kandidát na primátora Tomáš Navrátil

Druhé zasedání se uskutečnilo 12. října 2018, tradičně na Hlásce. Tentokrát přijali pozvání Tomáš Navrátil, kandidát na primátora (na snímku), Simona Horáková, bývalá zastupitelka Opavy a Vlaďka Osadníková, bývalá předsedkyně OZDM. 
V odpolední části jsme debatovali o zřízení nových komisí a výborů v OZDM.  

Máme za sebou úvodní zasedání

První řádné zasedání ve školním roce 2018/2019 se uskutečnilo 24. září

Program úvodního zasedání byl bohatý. Navštívil nás manažer vzdělávání MAS Opavsko z. s. Martin Hořínek, přivítali jsme i europoslance Tomáše Zdechovského. Odpoledne pak patřilo simulační hře na téma Prezidentské volby. Více najdete v přiloženém zápise. 

KUPE hostilo předvolební debatu OZDM

O sympatie mladých se utkalo společně dvanáct lídrů volebních stran

Tradiční předvolební debatu, kterou pořádá Opavské zastupitelstvo dětí a mládeže již od roku 2006 jsme letos uskutečnili v KUPE neboli Vodárenské věži v Opavě. S žáky základních škol a odpoledne i s veřejností přišlo 13. září 2018 diskutovat dvanáct lídrů politických stran a hnutí kandidujících v komunálních volbách. Debatu moderoval místopředseda OZDM Matěj Vaňkát. 

Švarná Hanka hostila
polsko-české setkání


Staré Hamry - Další Polsko-české setkání na Švarné Hance se uskutečnilo o víkendu od 9. do 11. března. Společný projekt česko-polských setkávání má již tradici a je výsledkem strategického projektu, který aktivity jednotlivých rad propojil. "Jako prostor pro setkání jsme zvolili příjemné a odlehlé místo v přírodě v prostředí Beskyd, které leží právě na trojmezí Polska, Česka a Slovenska," vysvětlil za pořadatele Petr Zakrzewski z Karviné. Podle něj projekt vychází z dlouhodobé spolupráce některých rad. Karviná spolupracuje s Jastrzebie-Zdrój a Český Těšín a Cieszyn spolupracují s Přeshraničním dobrovolnickým centrem.

Na přípravě tohoto víkendového setkání se podíleli i zástupci mládežnických rad jednotlivých měst jako Karviná, Opava, Český Těšín, Třinec, Vratimov, Orlová a na polské straně Cieszyn, Katowice, Jastrziebie-Zdrój či Godów. Celkem to znamená více než 60 mládežníků a pracovníků s mládeží.

"Díky tomu, že tyto rady jsou členy Parlamentu dětí a mládeže Moravskoslezského kraje a díky napojení spolupracujících rad z polské a české strany se přidali také další aktivní mladí lidé, kteří projevili zájem strávit víkend rozvíjením své nápadů na lokální i přeshraniční úrovni," doplnil Petr Zakrzewski.

Obsahem byla práce s projektovou logikou, příprava projektů, skupinová spolupráce a česko-polská spolupráce. Účastníci pracovali v několika skupinách v následující tématikou: lidská práva v rámci festivalu dokumentárních filmů Jeden svět, městské hry, přeshraniční spolupráce a česko-polská kulturní výměna.

"Od některých účastníků zaznělo, že se takového setkání spojeného s plánováním projektů účastnili poprvé a inspirovali se k využití získaných dovedností ve svých domovských radách a parlamentech," uvedla Mariola Kluzová z Českého Těšína. Kromě jiného vznikl také společný česko-polský projekt, který chce vzájemně přiblížit českou, polskou a slovenskou kulturu.

Pořadatelem akce byl spolek Petrklíč help ve spolupráci s polskou nadací Laja za podpory programu Erasmus+.

Milan Freiberg, 11. 3. 2018

OZDM reprezentovalo Opavu i Českou republiku ve Španělsku

Avilés - Vůbec první setkání mládežnických rad na evropské úrovni se uskutečnilo od 1. do 5. března ve španělském městě Avilés. Zasedání se účastnily také dvě členky Opavského zastupitelstva dětí a mládeže (OZDM) Michaela Škrbelová a Sabrina Grigarčíková za doprovodu koordinátora Milan Freiberga. Členky OZDM se díky pozvání mohly zapojit do pestrého programu spolu se zástupci Běloruska, Slovinska a Německa a mnoha španělských mládežnických rad od Andalusie přes Baskicko až po Katalánsko. Sympozia se účastnila zhruba dvacítka koordinátorů a okolo 60 dětí. Museli jsme uznat, že zvláště španělští kolegové se svými parlamenty byli daleko před námi. Namátkou členové mládežnické rady v katalánském městě Mollerusa vlastními silami tvoří jednou za týden hodinový pořad v místním rozhlase, ve kterém se nebojí kriticky vyjadřovat na adresu vedení města. Běžná je také, nejen ve Španělsku, úzká spolupráce mládežnických rad s vedením města na různých tématech jako noční linky v městské hromadné dopravě, dětská hřiště, skateparky. Jak hodnotily účast na sympoziu samy účastnice? "Za těch pár dní jsem poznala hodně skvělých lidí že Španělska ale i z jiných zemí. Dostala jsem několik nápadů, jak zlepšit naše zastupitelstvo dětí a mládeže a moje angličtina se také výrazně zlepšila," uvedla Sabrina Grigarčíková. Sympozium symbolicky uzavřel manifest, ve kterém účastníci vyslovili některé své představy o tom, jak by se další vývoj ve světě mohl ubírat. Jedním z návrhů bylo například větší zdanění prodeje masa, kterým by se omezila jeho spotřeba. Jiný návrh počítal například se zavedením městské hromadné dopravy zdarma, aby se tak omezil provoz aut ve městech. Účast na evropském setkání ve Španělsku podpořilo město Opava mimořádnou dotací ve výši 15 000 korun a přispěla také Tiskárna Grafico částkou 5000 korun.

Milan Freiberg, koordinátor OZDM

V Opavě 20. března 2018

Švarná Hanka


Další Polsko-české setkání se uskutečnilo o víkendu od 9. do 11. března na Švarné Hance. Společný projekt česko-polských setkávání má již tradici a je výsledkem strategického projektu, který aktivity jednotlivých rad propojil. 

Na přípravě tohoto víkendového setkání se podíleli i zástupci mládežnických rad jednotlivých měst jako Karviná, Opava, Český Těšín, Třinec, Vratimov, Orlová a na polské straně Cieszyn, Katowice, Jastrziebie-Zdrój či Godów. Celkem to znamenenalo více než 60 mládežníků a pracovníků s mládeží. Z Opavského zastupitelstva dětí a mládeže (OZDM) se víkendovky účastnila Sabrina Grigarčíková a Aleš Hrk.

Obsahem byla práce s projektovou logikou, příprava projektů, skupinová spolupráce a česko-polská spolupráce. Účastníci pracovali v několika skupinách s následující tématikou: lidská práva v rámci festivalu dokumentárních filmů Jeden svět, městské hry, přeshraniční spolupráce a česko-polská kulturní výměna.Zasedání na téma válečné zóny a obrana ČR


Vážení návštevníci,  19.března se uskuteční zasedání OZDM na již zmiňované téma.

 Mezinárodní zasedání ve Španělsku


- Zástupci Opavského zastupitelstva dětí a mládeže se v těchto dnech připravují na svou první větší zahraniční cestu. Je to pro celou organizaci historický okamžik a první hmatatelný výsledek zahraniční spolupráce. Po letmém kontaktu prostřednictvím videokonference
s moldavským mládežnickým parlamentem ve města Cairaclia a setkáním se zástupci srbských parlamentů v Ostravě přišel tento zlomový okamžik v podobě pozvání na První evropské sympozium dětských a mládežnických parlamentů v Avilés v regionu Asturia na severu Španělska. Zástupci OZDM tak mají jako jediní reprezentanti České republiky možnost zapojit se do prvního podobného setkání mládežnických samospráv na evropské úrovni. Výstupy ze sympozia budou jeho účastníci prezentovat i před zástupci Evropského parlamentu. Cesty se účastní předsedkyně OZDM Michaela Škrbelová a členka Sabrina Grigarčíková za doprovodu koordinátora Milana Freiberga. Odlétáme 28. února z Prahy přes Barcelonu a vracíme se 5. března přes Londýn opět do Prahy. Do Opavy pak dorazíme následující den. Cesta se může uskutečnit i díky podpoře města Opava, které nám poskytlo mimořádnou dotaci ve výši 15 tisíc korun. Příspěvek jsme obdrželi také od Tiskárny Grafico, a to ve výši 5000 a za podporu oběma dárcům děkujeme


Zasedání na téma drogy v našem regionu
 Zasedání na téma Prezidentských voleb

Kdo vyhrál u nás?

 Je pravdou, že při zasedání propukla vášnivá debata. Každý ze členů měl svého favorita. Ale vyhrát mohl jen jeden.